Wyjazd studentów łódzkiej slawistyki do Słowenii - relacja

W ostatnim tygodniu marca studenci III roku łódzkiej slawistyki uczący się języka słoweńskiego odwiedzili Słowenię. Wyjazd odbył się w ramach programu Erasmus+ BIP (Blended Intensive Programme) i był pełen interesujących wykładów, warsztatów oraz wycieczek. Inicjatorem całego przedsięwzięcia był Uniwersytet w Lublanie i Center za slovenščino kot drugi in tuji jezik. W mobilności uczestniczyli studenci z kilku uniwersytetów i krajów, a organizatorkami wyjazdu z ramienia UŁ były mgr Agata Głaz i dr Anna Stefan.

Spacerując po Lublanie, wspólnie odkrywaliśmy ciekawostki związane ze słoweńskimi pisarzami. Wybraliśmy się też do Mariboru, odwiedziliśmy Bibliotekę Uniwersytecką i dowiedzieliśmy się jak wygląda organizacja festiwalu literackiego „Dnevi knjige”. W drodze nad morze zatrzymaliśmy się w domu rodzinnym słoweńskiego autora Srečka Kosovela i zwiedziliśmy jaskinię Vilenica. Na koniec spacerowaliśmy po przepięknym Piranie. W przerwach między zajęciami i zwiedzaniem udało nam się skosztować także wielu specjałów z różnych regionów Słowenii.

Oddajmy głos studentom:

„Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w programie BIP, bo znowu zobaczyłam piękną Słowenię i wzięłam udział w ciekawych zajęciach. Miło było spotkać się z innymi studentami slawistyki, szczególnie z tymi, z którymi nie widziałam się pierwszy raz. Naprawdę dobrze było "intensywnie" korzystać ze słoweńskiego! Lep pozdrav”, Anna Piestrzyńska

„Wspaniale było ponownie odwiedzić Słowenię - zobaczyć kilka poznanych wcześniej miejsc, ale także zwiedzić nowe. W tym krótkim i bardzo intensywnym czasie dowiedziałem się wiele o literaturze i festiwalach literackich w Słowenii, a także podszkoliłem swój język. Bardzo się cieszę, że mogłem wziąć udział w programie. Lep pozdrav”, Damian Polakiewicz

„Nigdy nie zapomnę mojego pierwszego wyjazdu do Słowenii. Przez ten intensywny tydzień przyswoiłem bardzo dużo informacji i odwiedziłem mnóstwo pięknych miejsc tego wspaniałego kraju. To był mój pierwszy, ale na pewno nie ostatni raz w Słowenii. Lep pozdrav”, Adam Fijałkowski

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wyjazdu: