Nowy międzynarodowy projekt z udziałem łódzkich slawistów

Od 2024 roku, na mocy podpisanego przez władze UŁ porozumienia, łódzcy slawiści uczestniczą w realizacji nowego międzynarodowego projektu naukowego pt. „Богомилството в историята и в наши дни” ("Bogomilism in History and in the Present Day").

Koordynowany przez badaczy z Bułgarii trzyletni projekt (ФНИ КП-06-Н80/8) jest finansowany przez Fundację Badań Naukowych Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Bułgarii (Фонд Научни Изследвания (ФНИ) към Министерство на образованието и науката на Република България) i zrzesza uczonych reprezentujących pięć instytucji naukowych z trzech krajów: Uniwersytet Sofijski, Instytut Badań Historycznych Bułgarskiej Akademii Nauk, Nowy Uniwersytet Bułgarski, Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg oraz Centrum Ceraneum Uniwersytetu Łódzkiego.

Pomysłodawcą i kierownikiem projektu jest profesor Ivan Christov z Uniwersytetu Sofijskiego. Z ramienia UŁ w realizacji grantu uczestniczą prof. Georgi Minczew oraz prof. Małgorzata Skowronek z Katedry Filologii Słowiańskiej.

Oficjalna inauguracja projektu połączona z sesją naukową pt. „Богомилството на Изток и Запад” odbyła się 13-14 lutego w Sofii i 16 lutego w Płowdiwie.

Więcej informacji: