14-15 grudnia 2023 roku wykładowcy z Katedry Filologii Słowiańskiej UŁ i badacze związani z Centrum Ceraneum wzięli udział w międzynarodowej konferencji naukowej pt. "Historyczne i kulturalne związki narodów słowiańskich (od średniowiecza do współczesności) / Историјске и културне везе Словенских народа (од Средњег века до Савременог доба) / Historical and cultural ties of Slavic peoples (from the Middle Ages to the Modern Age)".
Głównym organizatorem i gospodarzem konferencji był Instytut Historyczny w Belgradzie. Na zaproszenie strony serbskiej wystosowane przez dyrektora Instytutu, prof. Aleksandra Rastovicia w składzie komitetu organizacyjnego oraz wśród uczestników konferencji znalazły się następujące osoby z Uniwersytetu Łódzkiego: prof. Georgi Minczew, prof. Małgorzata Skowronek, prof. Ivan Petrov, prof. Zofia Brzozowska, dr Agata Kawecka, dr Piotr Kręzel, dr Milijana Simonović, mgr Sanja Miletić.
Belgradzka konferencja była kolejnym etapem nawiązania i zacieśniania współpracy łódzkich slawistów z Instytutem Historycznym w Belgradzie. W roku 2022 odbyła się pierwsza współorganizowana z naszymi serbskimi partnerami konferencja pt. „Migracje w słowiańskiej przestrzeni kulturowej”, na rok 2024 planowane jest sformalizowanie współpracy pomiędzy Uniwersytetem Łódzkim a Instytutem Historycznym w Belgradzie i skierowanie do władz UŁ wniosku o podpisanie porozumienia ramowego.
Inicjatorami i koordynatorami współpracy od samego jej początku są dr Isidora Točanac Radović z Belgradu oraz dr Piotr Kręzel z Łodzi.
Program obrad, księga abstraktów i relacja z konferencji:
Katedra Filologii Słowiańskiej UŁ oraz Instytut Historyczny w Belgradzie serdecznie zapraszają na Międzynarodową Konferencję Naukową „Migracje w słowiańskiej przestrzeni kulturowej”, która odbędzie się 6 maja 2022 r. (piątek) za pośrednictwem platformy MS Teams. Aby poprawnie dołączyć do spotkania należy użyć linku znajdującego się w programie.
Konferencja jest organizowana w związku z realizacją projektu naukowego NCN „Kulturowe implikacje migracji Serbów we wczesnej dobie nowożytnej”.