Spotkania łódzkich slawistów z dziećmi i młodzieżą szkolną

W grudniu 2023 r. dr Jiří Byčkov, lektor języka czeskiego z Katedry Filologii Słowiańskiej wraz ze studentkami łódzkiej slawistyki Patrycją, Dorotą, Julią i Oliwią kilkakrotnie spotkali się z młodzieżą szkolną w Zelowie i okolicach. Odwiedzili Szkołę Podstawową w Łobudzicach, Liceum Ogólnokształcące im. Obrońców Praw Człowieka w Zelowie oraz Szkołę Podstawową nr 1 im. Obrońców Praw Człowieka w Zelowie.

Uczniowie tych szkół wzięli udział w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach. Dzięki nim mieli okazję się przekonać, że język czeski ma podobne brzmienie do polskiego, jest melodyjny, a jednocześnie zawiera liczne wyrażenia, które mają zabawny wydźwięk i mylące dla polskiego ucha znaczenie. Tym sposobem dowiedzieli się o tzw. fałszywych przyjaciołach tłumacza, czyli słowach podobnie brzmiących w języku polskim i czeskim, ale mających inne znaczenie. Z kolei młodsze dzieci podczas zajęć poznawały słówka z języka czeskiego oraz bohaterów bajek czeskich i oczywiście wszystkim dopisywał świetny humor.