Studenci slawistyki obejrzeli łódzką inscenizację dramatu Iva Brešana

12 marca 2023 r. studenci filologii słowiańskiej UŁ odwiedzili Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, gdzie obejrzeli przedstawienie Halmlet we wsi Głucha Dolna w reżyserii Roberta Talarczyka.

Sztuka ta jest polską adaptacją popularnego i ciągle aktualnego dramatu Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja, napisanego w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia przez jugosłowiańskiego/chorwackiego autora – Iva Brešana. Autorem adaptacji tekstu jest Miłosz Markiewicz.

Dramat, podobnie jak i przedstawienie, podejmuje wiele istotnych i ponadczasowych tematów odnoszących się do społeczeństwa, polityki, kultury, psychologii i moralności. Atutem teatralnej realizacji dramatu Brešana jest jego język, który został odpowiednio dostosowany do innych narodowych realiów. Sztuka zawiera mnóstwo metafor, symboli oraz odwołań do uniwersalnych – indywidualnych i zbiorowych – ludzkich fenomenów. Przedstawienie zostało poddane aktualizacji, czego potwierdzeniem może być oryginalna i bliska polskiej publiczności muzyka oraz wykorzystane słownictwo.

Organizatorem wyjścia studentów łódzkiej slawistyki do Teatru Nowego była lektorka języka serbskiego dr Milijana Simonović.

ZDJĘCIE