Wyjazd naukowy do Supraśla

W dniach 7-9 maja studenci pierwszego roku studiów magisterskich filologii słowiańskiej: Natalia Kaczalska, Jakub Drogowski i Maciej Kozak wraz ze studentami historii sztuki oraz słuchaczami Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych UŁ, pod opieką merytoryczną prof. Georgiego Minczewa i dr hab. prof. UŁ Małgorzaty Skowronek oraz dra Krzysztofa Cichonia z Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ uczestniczyli w wyjeździe naukowym do Supraśla. Podczas pobytu na Podlasiu studenci mieli okazję wysłuchać wykładu prof. Aleksandra Naumowa, odwiedzić bibliotekę Akademii Supraskiej oraz Muzeum Ikon w Supraślu, zgłębiali również tajniki prawosławia, będącego ważnym filarem lokalnej kultury. Niezwykle ciekawym elementem warsztatów była wycieczka objazdowa po cerkwiach znajdujących się w okolicach Białegostoku, w których przechowywane są otoczone wielkim kultem ikony świętych. Jej punktem kulminacyjnym była wizyta w monasterze pw. św. Dymitra Sołuńskiego w Sakach i spotkanie z jego igumenem, ojcem Włodzimierzem. Druga część grupy odwiedziła Świętą Górę Grabarkę oraz podziwiała obiekty sakralne Hajnówki, Gródka i Michałowa, jak również zapoznała się z działalnością Centrum Badań i Konserwacji Zabytków w Choroszczy. Wielkim zaszczytem było spotkanie z przełożonym Ławry Supraskiej pw. Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy, Jego Ekscelencją biskupem Andrzejem. Gośćmi warsztatów byli reprezentujący Wydział Teologiczny Uniwersytetu Sofijskiego im. św. Klemensa Ochrydzkiego prof. Iwan Christow i o. dr Sawa Kukudew, który wraz z bractwem monasteru wykonał uroczysty akatyst ku czci Bogurodzicy.