Za nami Dni Czeskie na Filologu

Od 21 do 25 marca 2023 r. na Wydziale Filologicznym UŁ odbywały się Dni Czeskie.

W ramach tego wydarzenia można było wysłuchać wykładu dr Ewy Ciszewskiej na temat czeskiego filmu animowanego, a także wziąć udział w dwóch projekcjach filmowych (Habbermannův mlýn oraz Vlastníci). Centralnym punktem Dni Czeskich było spotkanie łódzkich studentów slawistyki i filmoznawstwa z ich kolegami, którzy przyjechali do Łodzi z Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu.

Uczetsnicy wydarzenia w sali wykładowej

Dla młodych filmoznawców i slawistów była to niepowtarzalna okazja do nawiązania kontaktu z czeskimi studentami oraz możliwość praktycznego wykorzystania języków, których się uczą w trakcie studiów na Wydziale Filologicznym. Podczas spotkania członkowie Koła Naukowego Slawistów im. św. św. Cyryla i Metodego (Zofia Kwiatkowska, Mateusz Majzer) oraz Koła Naukowego Filmoznawców UŁ (Filip Grzędowski) przedstawili krótkie prezentacje poświęcone studiom filmoznawczym i slawistycznym w Łodzi. Organizatorem przyjazdu czeskich studentów był dr Milan Hain, związany w 2021 r. z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego jako Visiting Research Fellow. W Dniach Czeskich wziął również udział Petr Vlček – nowo mianowany dyrektor Czeskiego Centrum w Warszawie.

Organizatorzy wydarzenia

Wydarzenie zostało zorganizowane przez pracowników Katedry Filologii Słowiańskiej (dr Jiří Byčkov, dr Piotr Kręzel) oraz Katedry Filmu i Mediów Audiowizualnych (dr Ewa Ciszewska, Oliwia Nadarzycka) przy współudziale Koła Naukowego Filmoznawców i Koła Naukowego Slawistów im. św. św. Cyryla i Metodego.

Fot. Eryk Woźniak (Wydział Filologiczny UŁ)